Obec Ľubietová má prekrásnu polohu pod severovýchodným výbežkom Poľany, v ktorej sa nachádza geografický stred Slovenska vrch Hrb. Od roku 1379 bola Slobodným kráľovským banským mestom a následne sa stala členom Zväzu dolnouhorských kráľovských banských miest.
Dejiny Ľubietovej sú už od najstarších čias nerozlučne späté s dejinami baníctva a hutníctva. Dnes je potvrdené spracovanie rúd Keltmi 400 rokov pred naším letopočtom. Slávu privilegovaného banského kráľovského mesta prinieslo predovšetkým bohatstvo medených rúd. Ťažbu medi postupne nahradilo spracovanie železa. V ňom významným medzníkom bol rok 1692, kedy bola v Ľubietovej postavená prvá vysoká drevouhoľná pec v Uhorsku. Mimoriadne rozvinuté tu však boli aj remeslá, najmä hrnčiarstvo, ktoré spracovávalo kvalitnú ľubietovskú hlinu. Bohatú históriu má aj včelárstvo.
Návštevníkov obce Ľubietová privíta okrem prekrásnej prírody na námestí aj jedna z dominánt obce – socha národného buditeľa Jozefa Messerschmidta. Ku kultúrnym pamiatkam patrí Evanjelický kostol a. v. postavený v rokoch 1805 – 1807, a predovšetkým Rímskokatolícky Kostol Márie Magdalény z 15. storočia. V budove Obecného úradu postavenej v roku 1895 na mieste bývalej protitureckej pevnosti je muzeálna miestnosť a mineralogická miestnosť, kde sú vystavené vzorky minerálov zo širokého okolia. S baníckou históriou sa môžete oboznámiť na Náučnom banskom chodníku, ktorý sa nachádza na banskom poli Podlipa. Ľubietovskou raritou je aj debnársky tanec.