Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

English French German Hungarian Italian Polish Russian Slovak

Sviatok

Meniny má Konštantín, Trofín, Konstancia, Konštantína

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Mobilná verzia

mobilná verzia www

Obsah

Jozef Messerschmidt

* 18. marec 1875, Ľubietová
† 12. jún 1931, Kroměříž
bol národno-kultúrny pracovník a úradník.
Jozef Messerschmidt sa narodil 18.3.1875 v Ľubietovej, v rodine Pavla Messerschmidta a Zuzany, rodenej Lackovej. Po vychodení ľudovej školy vo svojom rodisku odišiel, v roku 1887, študovať na evanjelické gymnázium v Banskej Bystrici a neskôr, v rokoch 1891 - 1895, študoval na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici. Po skončení štúdií pôsobil ako úradník v Banskej Bystrici, Predajnej, Detve, Ostrej Lúke a Hriňovej.
V roku 1902 sa stal notárom v Donovaloch, tu sa oženil s Máriou Čunderlíkovou, s ktorou mali dve deti a tu celých štrnásť rokov pôsobil aj ako prirodzený advokát chudoby a národnokultúrny pracovník. Ľuďom, žijúcim v siedmich roztratených osadách, pomáhal ako len mohol, za čo si vyslúžil úctu a uznanie.
Pamätný je rok 1910, keď spolu s učiteľom Vajcíkom, založil v Donovaloch konzum a ľudia tak už nemuseli z Bystrice či Starých Hôr na sebe nosiť potraviny do donovalských kopcov. Vymohol aj licenciu a zhotovil plány na stavbu veľkej budovy, kde boli v jednom konzum, hostinec, obecná a notárska kancelária, notársky byt a aj veľká miestnosť ako zábavná, tanečná a divadelná sieň. To pravdaže preto, lebo Messerschmidt bol človek veľmi zábavný, veselý, vtipný a tak zžitý s ľudom, že bol na každej svadbe, meninách starších občanov, dokázal fašiangovať aj týždeň. Mal rád piesne, tanec, ľúbil život a takto si vedel najlepšie oddýchnuť. Z humoristických časopisov Černokňažník a Rarášok si zapamätal množstvo vtipov, ktorými bavil spoločnosť. Ale keď prišlo na veci politické, národné, zdobilo ho horlivé nebojácne slovo pravdy a zastania sa utláčaných. Mal množstvo slovenských kníh, ktoré pochádzali z knižnice otca, dedov a niektoré boli až zo 16. - 17. storočia.
Messerschmidtova horlivosť sa prejavila najmä po vypuknutí 1. svetovej vojny, tvrdo vystupoval proti nezmyselnému rinčaniu zbraní a ukazoval cestu do národnej slobody. Tu však prišlo veľké sklamanie, jeho snahy nepochopil nielen jednoduchý ľud, ale aj viacerí priatelia, ba stal sa vďačným cieľom dedinských udavačov, čo vyústilo k jeho zatknutiu a následnému uväzneniu v košickom žalári. Avšak ešte predtým, ako Messerschmidta zatvorili za múry väzenia, sklamaný chcel skončiť svoj boj guľkou a len žena a najbližší priateľ mu v tom zabránili.
Messerschmidt sa z toho všetkého ani po skončení vojny a vzniku slobodného spoločného štátu Čechov a Slovákov nespamätal, telesne a najmä duševne chradol a 12.6.1931 v kroměřížskom liečebnom ústave naposledy vydýchol.
Jeho blízky priateľ Jozef Gregor Tajovský sa zaslúžil o to, že sa Messerschmidtovo telo vrátilo po troch rokoch z Kroměříža do jeho rodnej Ľubietovej a tu bol nanovo pochovaný.