Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 2
DNES: 176
TÝŽDEŇ: 1542
CELKOM: 634588

Prevencia kriminality - Kamerový systém Ľubietová

Kominárstvo muži v čirnom

Kominárstvo Muži v čiernom s.r.o
Kominár Andrej Gasper
Člen cechu krbárov, kachliarov a kominárov SR
web: https://kominarbb.sk/
tel: 0918101429

 

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 22. 10. 2020
jasná obloha 11 °C 3 °C
piatok 23. 10. polojasno 11/3 °C
sobota 24. 10. slabý dážď 11/3 °C
nedeľa 25. 10. jasná obloha 9/2 °C

Obsah

Jozef Messerschmidt

* 18. marec 1875, Ľubietová
† 12. jún 1931, Kroměříž
bol národno-kultúrny pracovník a úradník.
Jozef Messerschmidt sa narodil 18.3.1875 v Ľubietovej, v rodine Pavla Messerschmidta a Zuzany, rodenej Lackovej. Po vychodení ľudovej školy vo svojom rodisku odišiel, v roku 1887, študovať na evanjelické gymnázium v Banskej Bystrici a neskôr, v rokoch 1891 - 1895, študoval na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici. Po skončení štúdií pôsobil ako úradník v Banskej Bystrici, Predajnej, Detve, Ostrej Lúke a Hriňovej.
V roku 1902 sa stal notárom v Donovaloch, tu sa oženil s Máriou Čunderlíkovou, s ktorou mali dve deti a tu celých štrnásť rokov pôsobil aj ako prirodzený advokát chudoby a národnokultúrny pracovník. Ľuďom, žijúcim v siedmich roztratených osadách, pomáhal ako len mohol, za čo si vyslúžil úctu a uznanie.
Pamätný je rok 1910, keď spolu s učiteľom Vajcíkom, založil v Donovaloch konzum a ľudia tak už nemuseli z Bystrice či Starých Hôr na sebe nosiť potraviny do donovalských kopcov. Vymohol aj licenciu a zhotovil plány na stavbu veľkej budovy, kde boli v jednom konzum, hostinec, obecná a notárska kancelária, notársky byt a aj veľká miestnosť ako zábavná, tanečná a divadelná sieň. To pravdaže preto, lebo Messerschmidt bol človek veľmi zábavný, veselý, vtipný a tak zžitý s ľudom, že bol na každej svadbe, meninách starších občanov, dokázal fašiangovať aj týždeň. Mal rád piesne, tanec, ľúbil život a takto si vedel najlepšie oddýchnuť. Z humoristických časopisov Černokňažník a Rarášok si zapamätal množstvo vtipov, ktorými bavil spoločnosť. Ale keď prišlo na veci politické, národné, zdobilo ho horlivé nebojácne slovo pravdy a zastania sa utláčaných. Mal množstvo slovenských kníh, ktoré pochádzali z knižnice otca, dedov a niektoré boli až zo 16. - 17. storočia.
Messerschmidtova horlivosť sa prejavila najmä po vypuknutí 1. svetovej vojny, tvrdo vystupoval proti nezmyselnému rinčaniu zbraní a ukazoval cestu do národnej slobody. Tu však prišlo veľké sklamanie, jeho snahy nepochopil nielen jednoduchý ľud, ale aj viacerí priatelia, ba stal sa vďačným cieľom dedinských udavačov, čo vyústilo k jeho zatknutiu a následnému uväzneniu v košickom žalári. Avšak ešte predtým, ako Messerschmidta zatvorili za múry väzenia, sklamaný chcel skončiť svoj boj guľkou a len žena a najbližší priateľ mu v tom zabránili.
Messerschmidt sa z toho všetkého ani po skončení vojny a vzniku slobodného spoločného štátu Čechov a Slovákov nespamätal, telesne a najmä duševne chradol a 12.6.1931 v kroměřížskom liečebnom ústave naposledy vydýchol.
Jeho blízky priateľ Jozef Gregor Tajovský sa zaslúžil o to, že sa Messerschmidtovo telo vrátilo po troch rokoch z Kroměříža do jeho rodnej Ľubietovej a tu bol nanovo pochovaný.