Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 2
DNES: 285
TÝŽDEŇ: 695
CELKOM: 623283

Prevencia kriminality - Kamerový systém Ľubietová

Kominárstvo muži v čirnom

Kominárstvo Muži v čiernom s.r.o
Kominár Andrej Gasper
Člen cechu krbárov, kachliarov a kominárov SR
web: https://kominarbb.sk/
tel: 0918101429

 

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Libethenit

Aktuálne počasie

dnes, utorok 22. 9. 2020
zamračené 19 °C 9 °C
streda 23. 9. slabý dážď 17/10 °C
štvrtok 24. 9. slabý dážď 19/10 °C
piatok 25. 9. mierny dážď 16/11 °C

Obsah

Vodopád Vôdka a tiesňava

Potok Vôdka je dlhý 6 a pol kilometra a pramení vo výške 795 m n. m. na okraji stratovulkánu Poľana pod vrchom Minca. Ústi do potoka Hutná (v strede obce Ľubietová) v nad. výške 461 m n. m. Po celej svojej dĺžke prekonáva výškový rozdiel 334 metrov. Má sedem stálych prítokov a desať príležitostných z bočných suchých dolín. Zložité geologické podložie celého územia Ľubietovej a aj samotného povodia potoka Vôdka je dôsledkom stretu dvoch geomorfologických oblastí - Slovenské rudohorie a Slovenské stredohorie a vulkanickej činnosti stratovulkánu Poľana. Práve andezitové epiklastické brekcie a konglomeráty formácie Šútovka , ktoré sa formovali v časovom rozmedzí vrchný báden – stredný sarmat (13,5 – 10,5 milióna rokov), vybudovali svahy povodia Vôdky a sú viditeľné v časti vodopádu a tiesňavy pod ním.
Vodopád je približne 3-4 m vysoký. Bol vytvorený zaniknutím meandra a prirodzeným prielomom v epiklastickej vulkanickej brekcii. Pred mnohými rokmi obtekal potok tento kamenný blok a postupom času, eróziou a odplavovaním menej pevných vulkanických hornín, si prerazil priamu cestu. Okolo brekcie je ešte aj v súčasnosti vidieť suché pôvodné koryto potoka. Pod vodopádom smerom ku dedine vznikla tiesňavová zóna, kde šírka zahĺbeného koryta potoka je len 4 až 6 metrov a tvoria ju vysoké konglomeráty vulkanických brekcií.
Okrem zaujímavého prírodného výtvoru vodopádu a tiesňavy, ktoré sú oddychovým miestom domácich a návštevníkov Ľubietovej, lákadlom pre turistov je aj výskyt polodrahokamu granátu. V piesočných naplaveninách potoka Vôdka, ale aj vo viacerých potokoch v širšom okolí Ľubietovej, Povrazníka a Strelník sa pomerne hojne vyskytujú granáty tmavočervenej farby- odroda almandín vo forme drobných zaoblených zŕn, ale aj dokonale obmedzených kryštálikov v tvare dvanásťstenu kosoštvorcového. Ich priemerná veľkosť je okolo 1 – 2 mm, no ak máme šťastie, môžeme nájsť kúsky veľké až 3 – 4 mm. Najjednoduchší spôsob ich získania je premývanie naplavenín ryžovacou panvicou. V oblasti medzi Hrbom a Troma Vodami ich miestni obyvatelia dokonca zbierali a predávali ako šperkársku surovinu.