Navigácia
Obsah
Cestovný ruch
Prvá trasa - Za dominantou Ľubietovej - Hrb a Vepor - geografický stred Slovenska.
Po stredne náročnom výstupe po chodníku od Chaty pod Hrbom sa dostanete do Národnej prírodnej rezervácie Ľubietovský Vepor (1277m n.m.), ktorý je skutočnou dominantou Ľubietovej a presne určuje v banskobystrickom kraji toto starobylé banícke centrum. Málo komu je známe, že leží v samom strede Slovenska, čo je lákadlom pre turistov. Hrb a Vepor je vytvorený lávovým prúdom stratovulkánu Poľana, lemovaný po obvode andezitovými bralami. Pralesovitá čistá príroda a nádherný široký krajinný rozhľad na Starohorské vrchy, Nízke Tatry, Veporské vrchy, Zvolenskú kotlinu, Veľkú Fatru , Kremnické vrchy a Vysoké tatry Vám stojí zato vyšlapať si na stred Slovenska. Nájdete tu tichý balzam pre dušu, spomalíte rýchle životné tempo a kyslíkom prevetráte zaťaženú hlavu.
Trasa – modrá značka - Ľubietová - parkovisko Čelienec - pešo 2 hod., autom 15 min.,
- modrá značka - Čelienec - Chata pod Hrbom - pešo 1 hod., autom 20 min.
-červená značka - Chata pod Hrbom - Hrb – výstup pešo 40 min.. – Vepor 1/2 hod.
Chata pod Hrbom – turistická ubytovňa , možnosť stravovať, www.chatapodhrbom
Národná prírodná rezervácia Ľubietovský Vepor
pokrýva výrazný hrebeň medzi kótou Hrb 1255 m n.m a Vepor 1277 mn.m. s 5.stupňom ochrany o rozlohe 236, ha, predstavuje druhé najvýznamnejšie jadro Biosférickej rezervácie Poľana. Za rezerváciu bola vyhlásená v roku 1967, aktualizovaná v roku 2003 . Tvoria ju zmiešané 100-150 ročné porasty s výrazným zastúpením buka a jedle, miestami so smrekom, jarabinou a javorom. tzv. jedľové bučiny s pôvodnou vzácnou flórou a faunou Územie je málo narušené ľudskou činnosťou, miestami pralesovitého charakteru. http://www.chkopolana.eu/news/narodna-prirodna-rezervacia-lubietovsky-vepor/
Druhá trasa – Po kultúrnych pamiatkach a baníckych osadách Ľubietovej .
Táto trasa vedie po sakrálnych pamiatkach –Evanjelický kostol a.v., Rímskokatolícky kostol Sv. Márie Magdalény, Kaplnka Sv.Jána Nepomuckého , ďalej si pozriete Dom Márie Terézie, Mestský dom s muzeálnou miestnosťou, kde sa oboznámite s tradíciou miestnych remesiel. Môžete si prezrieť archeologické vykopávky „Ľubietovského mestského hradu“ zo 16.storočia. Ďalej vás prevedieme po baníckych a hutníckych osadách - Huta, Močilie, Zábava, Podlipa, kde sa môžete oboznámiť so zachovalou architektúrou baníckych domov a zaujímavým výkladom príbehov a rozprávok k jednotlivým miestam. Táto trasa vedie cestou popri Šibeničnom vrchu k protitureckej vartovke, ukrytej v lese nad Driekyňou a k hraničnému kameňu medzi chotármi Slovenskej Lupče, Lučatína a Ľubietovej z r. 1769.
Náučno – celodennú poznávaciu trasu môžete absolvovať pešo, vhodná je ako cyklotrasa, resp. autom, Trasa je nenáročná ,vhodná pre všetky vekové kategórie
Tretia trasa – Medená banská cesta – za Ľubietovskými permoníkmi.
Táto trasa Vás prevedie po Náučnom banskom chodníku po medených baniach a haldových poliach na Podlipe - za tajomstvom ľubietovských permoníkov. Táto lokalita je rozfáraná 18 štôlňami , pričom najstaršie pochádzajú z 15. storočia. Náučný banský chodník má 9 zastávok, na ktorých je možné opatrne nazrieť do niektorých starých štôlní. Pre zberačov minerálov je táto banská lokalita známa výskytom unikátnych minerálov medi , ktoré boli prvýkrát nájdené a popísané v Ľubietovej – tmavo zelený LIBETHENIT( dostal meno po nemeckom názve Ľubietovej- LIBETHEN), modrý MRÁZEKIT a zelený EUCHROIT . Návštevníci si odnášajú nielen kamienky pre šťastie s malachitom ale aj pocit úcty pri pohľade na obrovské haldové polia po 500- ročnej ručnej baníckej práci.
Náučno poznávacia trasa vhodná pre pešiu turistiku, cykloturistiku a prístup na Podlipu autom
– Ľubietová – parkovisko Podlipa – pešo 30 min, autom 5 min,
Podlipa( jazierko) – náučný banský chodník – malý okruh 1,5 hod celý okruh 2,5 hod
Štvrtá trasa – Železná banská cesta – za Ľubietovskými gísermi ( zlievačmi).
Na tejto ceste sa stretnete s majstrovstvom staviteľov vysokých pecí. V Hute na mieste, kde kedysi stála prvá vysoká pec v Uhorsku z roku 1692, môžete vidieť pozostatky vysokej pece na tavenie železa a architektúru starých hutníckych domov . Druhú vysokú pec -zrekonštruovanú kultúrnu pamiatku – nájdete na Troch vodách. Na pietnych miestach môžete obdivovať unikátne majstrovstvo miestnych zlievačov v podobe krížov a v muzeálnej miestnosti aj ostatných výrobkov, medzi ktorými je unikátna ľubietovská liatinová pec. Tak isto vás zavedieme na banské polia a štôlne v Driekyni kde sa ťažila v minulosti železná ruda. Opatrne môžete nahliadnuť do starej štôlne.
Náučno- poznávacia trasa – Ľubietová Huta – bane Diekyňa – pešo 3hod., autom 20 min.
Ľubietová – Tri Vody – pešo po modrej na Hrb – pokračuje sa po červenej – Tri Vody- 5,5hod.
Ľubietová – Tri Vody – autom prístup od Osrblia – 30 min.
Piata trasa – Po stopách stratovulkánu Poľana – vás zavedie k prírodnému vodopádu na potoku Vôdka, vytvoreného prielomom vo vulkanických horninách. Tu máte možnosť vyryžovať si z naplavených jemných pieskoch pyrop - „ Český granát“ pozostatkami vulkanickej činnosti . Trasa pokračuje v chotári Povrazníka na nálezisku unikátneho drevného opálu a zaujímaného geologického miesta „tufového lomu“, kde názorne uvidíte prierez niekoľko miliónov rokov činnosti stratovulkánu Poaľana . Uvidíte odkryté lávové prúdy na Strelníkoch, kamenné andezitové pole v doline Hutná až sa dostaneme pod CHPV Veporské skalky vytvorené sopečnými brekciami, vejárovito usporiadanými hradbami ukončenými 30 metrovými vežami a stĺpmi. A kto ešte nebude mať dosť môže pokračovať na Ľubietovskú Bukovinu, kde môže pobudnúť priamo na okraji samej kaldery vulkánu Poľana a obdivovať jej majestátnosť. Pri pohľade do útrob niekdajšej najvyššej európskej sopky a predstava jej ničivej a devastačnej sily, po ktorej ostal kráter s priemerom 20 km, ale aj táto krásna vymodelovaná krajina ukrývajúca svoje bohatstvá, uvedomíte si aká je mocná sila prírody a človek zraniteľný.
Náučno – poznávacia trasa Ľubietová – vodopád Vôdka pešo, cyklotrasa - 15.min – pokračovanie
– Povraznícke opálové nálezisko – pešo 3 hod,cyklotrasa , autom 20 min. – ďalej – Veporské skalky - kaldera Poľany- pešo 5 hod, cyklotrasa , autom 20 min a od doliny GENZLOVEJ pešo 2 hod. Každá časť sa môže z Ľubietovej navštíviť aj samostatne .
Chránený prírodný výtvor Veporské skalky
s rozlohou 52,2 ha bolo v roku 1981 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Ide o ochranu morfologicky zaujímavej skupiny bralnatých, erózne rozčlenených skaliek tvorených sopečnými brekciami. Vejárovito usporiadané hradby ukončené vežami, stĺpmi až 30 metrov vysokými.
Prírodná rezervácia Periská s riadená na ochranu zriedkavého rastlinného druhu treťohorného pôvodu - Waldsteinie trojlistej.
Cyklotrasy v okolí Ľubietovej
Krajina Ľubietovského chotára je priaznivá pre bicylistov.
Na oficialne jestvujúcu značkovanú cyklotrasu Okolo Poľany nadväzujú v okolí Ľubietovej siete spevnených , štrkových a asfaltových cestičiek ku všetkým zaujímavým kultúrnym, historickým či geomontánnym miestam . Súčasne sú cyklotrasami prepojené katastre okolitých dedín Strelníky a Povrazník. Z Ľubietovej s a na bicykli dostanete aj do Brusna, Osrblia, Ponickej Huty a Slov. Lupče.
Zážitková turistika v Ľubietovej
Každú z týchto ponúkaných trás je možné doplniť o zážitkovú turistiku – napr. ochutnávku tradičného jedla – u nás je to „Kapustnica Vavra Brezuľu“ – nebojácneho ľubietovského hrdinu v tureckých vojnách, ktorý nasekal svojej žene Turkov do kapustnice. Alebo môžete navštíviť hrnčiarsku dielňu Mgr. Jannety Skybovej a vyrobiť si vlastné hrnčiarske výrobky. Zo zážitkovej turistiky môžete skúsiť jazdeckú školu - hypoterapiu p. Búgelovej. Tiež vlastnoručne nachytať a pripraviť si pstruhy na rybej farme na bývalej ľubietovskej plavárni. Počas sezóny je možné ochutnať syrové špeciality z ovčieho mlieka z ovčej farmy p. Tokára. Večer si zahrať s priateľmi bowling či posedieť v pivničnej vinárni. OZ Libetha ponúka na vyplnenie voľného času pre deti a dospelých tvorivé dielne a zaujímavý animačný program . Možnosť ubytovania v Ľubietovej je na súkromí priamo v obci, alebo v Chate pod Hrbom v horskom prostredí alebo na Chate Lubetha v doline Hutná, s možnosťami stravovania. Ľubietová ponúka turistom zažiť aj kultúrne podujatia počas roka , či je to Ľubietovský banícky deň, kde sa nám podarilo obnoviť tradíciu baníckych šachtágov na ktorom sa stretávajú banícke spolky z celého Slovenska, rodáci a priaznivci alebo tradičný Michalský jarmok zameraný na ľudové remeslá a folklór. A viacero kultúrnych a športových akcii regionálneho charakteru.